Termin aukcji: 01.01.2024 00:00 - 31.12.2024 22:59

Miejsce aukcji: galeria.noweteraz.pl

Typ aukcji: Charytatywna

Aukcja z której dochód przeznaczamy na pomoc dla środowisk ludzi wykluczonych oraz na cele statutowe Fundacji. Szczegóły na naszym: portalu wykluczeni.pl

Oferowane dzieła Henryka Dąbrowskiego są w postaci replik - giclée. Giclee zostały wykonane w oparciu o nowoczesne technologie oraz materiały najwyższej jakości i trwałości. W ofercie mamy dwie edycje prac, o limitowanym nakładzie. Prace w formacie rzeczywistym (50 sztuk) oraz zmniejszenia - A4 (200 sztuk).

Do każdej pracy dołączony jest certyfikatem potwierdzającym autentyczność giclée oraz indywidualny numer. Ostatnie dziesięć egzemplarzy będą sprzedawane wyłącznie poprzez aukcję. Gwarantujemy, że po sprzedaży całych serii 50 sztuk wielkości oryginałów i 200 sztuk zmniejszeń prace nie będą miały kolejnych edycji.

Prace pochądzą ze zbioru Jacka Filochowskiego jedynego spadkobiercy całej spuścizny artystycznej Profesora Henryka Dąbrowskiego.

Każdy Nabywca repliki, oraz jego następca otrzymuje prawo do odtworzenia nabytego egzemplarza w przypadku jego uszkodzenia pod warunkiem udokumentowania jego prawnego pochodzenia. Egzemplarz podlegający wymianie musi posiadać możliwy do zidentyfikowania certyfikat potwierdzający jego autentyczność.

Profesor Henryk Dąbrowski (1927-2006). Mistrz rysunku, współtwórca Warszawskiej Szkoły Rysunku, wybitny architekt. Prowadził wieloletnią działalność dydaktyczną, naukową i artystyczną na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (1951-2006). Nauczyciel rysunku dla wielu pokoleń architektów. Wieloletni Kierownik Katedry, Zakładu i Pracowni rysunku na Wydziale Architektury. Otrzymał tytuł profesorski w 1992.

Jako czynny projektant jest autorem realizacji architektonicznych zabytkowego zespołu miejskiego Kazimierza Dolnego (m.in. kamienice przy ul. Senatorskiej i Klasztornej, liczne spichlerze). Jest twórcą współczesnej wersji graficznej herbu Kazimierza Dolnego w oparciu o studia i badania heraldyczne (1994).

Kompozycje rysunkowe, graficzne i malarskie eksponowane na wielu wystawach i pokazach indywidualnych i zespołowych w kraju i za granicą. Profesor Henryk Dąbrowski określany jest niejednokrotnie przez znawców rysunku "polskim Piranesim".

Rysunki i opracowania graficzne były publikowane w licznych wydawnictwach.

Opracowywanie dla Rektora Politechniki Warszawskiej wzorów rysunkowych i komponowanie formy graficznej dokumentów-dyplomów na pergaminie, honorowego tytułu naukowego Doktora "Honoris Causa" w latach 1956-2006. Około 100 kompozycji rysunkowych, graficznych i malarskich znajduje się w prywatnych państwowych zbiorach oraz kolekcjach w Rzymie, Londynie, Paryżu, Madrycie, Genewie, Lugano, Nowym Jorku. Rysunki Henryka Dąbrowskiego na temat architektury polskiej znajdują się do dziś w zbiorach Muzeum w Rapperswilu.

Twórczość Dąbrowskiego odzwierciedla wyjątkową osobowość profesora, mistrzostwo rysunkowe i kunszt akwarelisty. Artysta ukazuje najciekawsze perełki architektoniczne, ich wnętrza, panoramy miast. Poza Polską artysta szczególnie upodobał sobie Italię – pobyt w latach 1963 -1967, tworząc monumentalne, a czasem wręcz kameralne wizje klasycznych budowli. Prace Profesora pokazują architekturę realnie, oddając zarazem aurę, a niejednokrotnie i wizję jej dawnej świetności. Szczególnie interesujące są rozbudowane panoramy polskich miast – Warszawy, Gdańska, Torunia Kazimierza Dolnego, Krakowa, Tykocina, Pińczowa, Krasiczyna i inne. Od 9 lipca do 15 września 2018 r. w prestiżowym muzeum w Madrycie – Museo Lazaro Galdiano odbędzie się wystawa prof. Henryka Dąbrowskiego „Vistas de Roma.Henryk Dąbrowski (1927-2006)”. Na tej wystawie będą też prezentowane znakomite dzieła najsłynniejszego włoskiego rysownika Piranesiego.